find job in canada ganji

کاریابی

داشتن شغل و کار مشخص برای همه لازم است. در کانادا کار پیدا کردن دارای مشکلات خاص خود است و نیازمند صبر و حوصله و تلاش است. اگر شما به تازگی وارد کانادا شده اید، این مطلب را بیشتر حس خواهید نمود. در اینجا تلاش داریم تا شما را با انواع شغل ها و مراکز کاریابی، نحوه کارپیدا کردن، مصاحبه، رزومه نویسی و حقوق آشنا کنیم.

چگونه درخواست کار به کارفرما بدهیم:

معمولا در کانادا شما در ابتدا باید رزومه (resume) و معرفی نامه (cover letter) را برای استخدام کننده ارسال کنید. نسبت به شغل مورد نظر ممکن است که از شما نمونه کار (Portfolio) بخواهند.

رزومه مهمترین بخش استخدام شما است، (حتی اسپل لغات و فرمت رزومه)چون اولین تاثیر را در ذهن کارفرما از طرف شما می گذارد. معمولا تمام رزومه شبیه هم هستند و جزئیات زیادی دارند ولی معرفی نامه (cover letter) میتواند به سادگی شما را برای کارفرما معرفی نماید. مهمترین کارکرد رزومه – پیداکردن کار – برای شما است.

معمولا کارفرما در آگهی استخدام خود مراحل کاریابی را مانند: زمان استخدام، نحوه ارسال رزومه با تلفن،ایمیل و... توضیح میدهد، پس بهترین کار دقت در اجرای آن مراحل است.

هرآگهی استخدامی یک زمان پایان دارد. بنابراین شما طی آن مدت باید اقدام کنید. بعضی اوقات هم زمان پایان (deadline) ندارد، این بدان معنی است که شرکت مورد نظر همیشه برای آن پست سازمانی نیاز به کارمند دارد(ongoing recruitment).بعضی اوقات هم آگهی تا زمان استخدام اولین و بهترین فرد ادامه دارد که به آن (immediate opening)  یا (ASAP,as soon as possible) می گویند. فهم این لغات به شما کمک می کند تا در مورد زمان ارسال رزومه بهتر اقدام کنید.

بهتر است بعد از تکمیل رزومه خود از یک نفر در مورد آن نظر بخواهید، یا از خدمات سازمان های دیگر استفاده کنید. سایتهای زیر در مورد شغل و کاریابی در تورنتو اطلاعات خوبی را دارند:

1-     Poss.ca 

2-     JobStar Central

3-     Monster.ca

4-     eRésumés & Resources

 

ارسال رزومه با ایمیل و آنلاین:

ابتدا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

الف- نحوه الصاق فایل رزومه به ایمیل و ویروس کشی آن

ب- فرمت رزومه

ج- چگونه فرم های آنلاین را پر نماییم

 

الف- نحوه الصاق فایل رزومه به ایمیل و ویروس کشی آن

بهتر است به جای ضمیمه کردن فایل به ایمیل، اصل متن آن را در صفحه ایمیل خود کپی کنید، چون هم برای کارفرما راحتر است تا بخواند هم امکان ویروس داشتن را ازبین برده است. مگر اینکه کارفرما از شما فایل رزومه را خواسته باشد.

 

ب- فرمت رزومه

همیشه انواع فرمت های مورد نیاز رزومه خود را داشته باشید، مثلا فایل wordو Pdf و اسکن jpg

البته سعی کنید فایل خود را در ورژن قدیمی ذخیره کنید، مثلا word.doc 2003، چون ممکن است کارفرما اگر شما با ورژن جدید ذخیره کنید نتواند فایل شما را باز کند.

 

ج- چگونه فرم های آنلاین را پر نماییم

بسیاری از شرکت ها فرم های آنلاین دارند و شما نیاز دارید تا رزومه خود را در آنجا کپی کنید (copy and paste ) و سپس آن را ببینید و در صورت صحیح بودن اطلاعات برای کارفرما بفرستید.

 

همیشه سعی کنید با فرمت درخواستی کارفرما اطلاعات رزومه خود را ارسال کنید. در سایت زیر اطلاعات خوبی را در این مورد می بینید:

1-     Prepare Your Résumé for Email and Online Posting 

2-     Electronic Job Search [PDF] 

3-     JVS Career Voice

 

مشکلات کاریابی:

پیدا کردن کار در کانادا که بر مبنای مهارت و تخصص شما باشد، سخت است. شما باید ببینید که کارفرمای شما دقیقا چه انتظاری از شغل مورد نظر دارد و نسبت به شغل و صنعت و شهر شما چه مواردی باید داشته باشید.(برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شغل موردنظر و دریافت راهنمایی به موسسه مهاجرتی گنجی ایمیل بزنید)

دولت کانادا برای شما شغل پیدا نمی کند(مانند همه جای دنیا) ولی برنامه هایی دارد که به شما در مورد کاریابی کمک می کند. هرکسی به شما در مورد پیدا کردن کار پیشنهاد دریافت پول داد، قبول نکنید، زیرا کاری بی فایده است.

بعضی کارها نیاز به دریافت مجوز دارند. به این کارهاRegulatory Bodies  میگویند و دریافت مجوز مربوطه زمانبر است. اگر شما در خارج از کانادا تخصص خود را کسب کرده اید، می بایست ابتدا آن مدرک را توسط سازمانی ارزیابی کنید و سپس مدرک جدید را از کانادا بگیرید و یا در دوره مربوطه در کانادا ثبت نام کنید.

همیشه بدانید که ممکن است در رشته ای با پایه شغلی پایین تر از شغل قبلی خود در کانادا کار کنید، این خوب است چون باعث می شود شما تجربه کانادایی کسب کنید و همچنین با جزئیات کار در کانادا آشنا شوید.

اگر فکر می کنید که مهاجرت به کشور کانادا و زندگی آسانتر، امری سریع الوصول است، پس دوباره فکر کنید! شما در ابتدا با مشکلات زیادی در ارتباط هستید، ما همیشه نمونه های موفقی از افراد و شرکت هایی که توسط مهاجران تاسیس شده اند داشته ایم ولی همه انها در چند سال اول سخت کار کرده اند.

همیشه آماده باشید و قبل از ورود به کانادا بدانید که چه چیزی می خواهید و برای چه آمده اید.

 Just get one Way, and go to the End.

 

داشتن تجربه کار کانادایی چقدر مهم است؟

بیشتر تازه واردان به کانادا در کاریابی دچار مشکل می شوند، زیرا:

الف- ضعف زبان و مهارت های ارتباطی

ب- عدم شناخت استاندارهای کانادایی

ج- کمبود اطلاعات در زمینه قوانین کانادا

د- توانایی شما در ورود به فرهنگ کار کانادایی

به دلایل بالا ، بیشتر کارفرماهای کانادایی از قبول تازه واردان سر باز میزنند و جمله زیر را بیان می کنند:

 a lack of Canadian experience

پس،

در ابتدا مدارک خود را ارزیابی کنید تا کارفرما شما و تخصص تان را بهتر بشناسد.

مدرک تخصصی مربوط به کار خود را از یک سازمان کانادایی بگیرید.

سابقه کار کانادایی را بدست آورید، زیرا بعضی مشاغل نیازمند سابقه کار هستند: مثلا در انتاریو برای معماران داشتن 940 ساعت سابقه قبلی و شنوایی سنجی داشتن 6ماه عضویت در انجمن مربوطه ضروری است ولی برای شغل حسابدار خبره شما نیازی به سابقه قبلی ندارید. در لینک زیر اطلاعات کامل مربوط به شغل مربوطه را می بینید:

 table of Canadian Work Experience Requirements

 

بدست آوردن سابقه کار کانادایی سخت است.با دوستان خود که هم رشته شما هستند صحبت کنید و مشاوره دریافت کنید. لینک های زیر می تواند برای شما مفید واقع شود:

1-     Top 10 Ways to Get Canadian Experience

2-      بازار کار کانادا